masek/martinu
masek / martinu - awards

Harmonie Magazine (CZ)
09/2011

Tip Harmonie + editor's choice

Michal Mašek patří k nejzajímavějším pianistům mladé generace a každý jeho projekt nese punc osobitosti a profesionality. Nejinak je tomu i v případě jeho uměleckého počinu nejnovějšího, vydaného pod prestižním labelem EMI a nazvaného lakonicky „Mašek / Martinů“, v němž se Michal Mašek pokusil propojit Martinů odkaz skladatelský s jeho odkazem výtvarným. Útlá knížka sympaticky „příručního“ formátu nám nabízí reprezentativní výběr kreseb B. Martinů a vložené CD s Maškovou nahrávkou Martinů klavírních skladeb. Ty nám pianista předkládá v překvapivě pestrém spektru stylovém i žánrovém.

Svůj recitál uvádí výběrem devíti čísel z cyklu Etudy a polky, který dnes patří k nejhranějším a nejoblíbenějším Martinů klavírním dílům vůbec. V Maškově podání znějí jednotlivé skladby skutečně kouzelně – jako zasněné poetické obrázky, z nichž je těžké vybrat ten nejhezčí. Snad něžné „vánoční“ Pastorale? Nebo Polku in A s pikantně pointovanými synkopami? Následující cyklus se „secesním“ názvem Motýli a rajky pochází z období skladatelova okouzlení impresionismem. Pokud jsem už v Etudách a polkách obdivoval krásný zvuk klavíru, pak při poslechu jemně opalizujících barev Motýlů a rajek již nebylo nejmenších pochyb, že Michal Mašek hraje na nástroj opravdu jedinečný a že umí všech jeho předností dokonale využít. Za vrchol nahrávky lze považovat Martinů Klavírní sonátu. Mašek ji hraje velmi inspirovaně a s velkou fantazií, s bohatě odstíněným zvukem a s přehledně strukturovanou formou. Po tomto myšlenkově i interpretačně náročném díle nám pianista servíruje ještě čtyři rozkošné přídavky: Lístek do památníku z r. 1923, sedmou část z cyklu Borová, s evidentní gustem hraný jazzový Black Bottom a na závěr skutečnou raritu: world premiere recording „Vítězného pochodu sportovního klubu R.U.R. v Poličce“, který Martinů napsal r. 1921 k poctě poličského fotbalového mužstva.

 
 

 

Neméně než Maškova nahrávka nás potěší i knížka, do níž je CD vloženo. Přináší nejen všechny důležité informace o nahraných skladbách, ale především více než tři desítky velmi kvalitních barevných reprodukcí kreseb B. Martinů, které představují skladatele jako pohotového a vtipného glosátora nejrůznějších aktuálních událostí.

Zcela mimořádnou pozornost si pak zaslouží grafická úprava knihy. S tak nápaditou a rafinovanou grafikou se setkáváme většinou jen u luxusních bibliofilských tisků (ostatně i tento Maškův projekt má charakter bibliofilie, neboť všechny výtisky jsou číslované). Při listování knížkou jsem objevoval stále nové a nové oživující a osvěžující detaily, a přímo mne fascinovalo, co všechno kupř. dokázal grafik vymyslet s obyčejným červeným puntíkem (v barvě loga EMI), který je jakýmsi výtvarným „leitmotivem“ celého projektu. Michal Mašek v doslovu píše, že jej hudba Bohuslava Martinů okouzlovala od dětství a nahrané klavírní skladby že patří k jeho nejmilejším. Lze tedy tento jeho projekt vnímat jako osobní poklonu mladého pianisty jednomu z nejvýznamnějších tvůrců české hudby. A je to „poklona“, která si určitě zaslouží pozornost.EMI classics, kat. číslo 5099902691626
Bohuslav Martinů: Etudy a polky, Motýli a rajky, Sonáta pro klavír, Borová, Black bottom, Lístek do památníku, Pochod vírězného klubu R.U.R v Poličce; Michal Mašek, klavír Nahráno 02/2011 v Berlíně, Teldex studio, Executive producer Michal Mašek, Recording producer - engeneer Rainer Maillard